Pin Count: 6 Pitch: 0.020" (0.50mm) Contact Type: Contact, Flat Bottom Flexible Type: FFC
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of pins | 6 |
| Access flexible cable thickness | 0.30mm |
| spacing | 0.020"(0.50mm) |
| board height | 0.079"(2.00mm) |
| Locking properties | Front flap lock |
| Contact type | contact, bottom |
| Installation type | surface mount,right angle |
| Flat flexible type | FFC |
Popular Components