
Bridge Rectifier Diode, 4A, 100V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Good-Ark |
| package instruction | R-PSFM-T4 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| Minimum breakdown voltage | 100 V |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T4 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 150 A |
| Number of components | 4 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 2.4 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Base Number Matches | 1 |

Popular Components