Keypad Switch, 1 Switches, SPST, Momentary-tactile, 0.05A, 12VDC, 2.26N, Solder Terminal, Surface Mount-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 2.86 mm |
| body height | 4.28 mm |
| Body length or diameter | 7.3 mm |
| Circuit configuration | 1X1 |
| Maximum contact current (DC) | 0.05 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .05A@12VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 12 V |
| Manufacturer's serial number | 1BT008 |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of switches | 1 |
| Maximum operating force | 2.26 N |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY-TACTILE |
| switch function | SPST |
| Switch type | KEYPAD SWITCH |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |

Popular Components