
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 25A, 100V V(RRM), Silicon,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Good-Ark |
| package instruction | O-PEDB-N2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.1 V |
| JESD-30 code | O-PEDB-N2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 400 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 25 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | DISK BUTTON |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 100 V |
| Maximum reverse current | 5 µA |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | END |

Popular Components