
Parametric
View All
SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR surface mount transient suppressor
Features
Product Name: SURFACE MOUNT TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR
Product model: SMCJ170A
product features:
For surface mounted application
Low profile package
Built-in strain relief
Glass passivated junction
Fast response time : Typically less than 1.0ps from 0 volt to BV min.
Typical IR less than 1uA above 10V
High temperature soldering guaranteed: 250℃/ 10 seconds at terminals
Plastic material used carries Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0
600 watts peak pulse power capability with a 10×1000 us waveform by 0.01% duty cycle
Mechanical data:
Case: molded plastic
Terminals: Solder plated
Polarity: Indicated by cathode band
Standard Packaging : 16mm tape (EIA STD RS-481)
Weight: 0.21 gram
Maximum Ratings and Electrical Characteristics:
Rating at 25℃ ambient temperature unless otherwise specified.
product data:
Peak Power Dissipation at Ta=25℃ Tp=1ms PPK Forward power consumption: Minimun 1500W
Peak Forward Surge Current, 8.3 ms Single Half Sine-wave Superimposed on Rated Load (JEDEC method)- Unidirectional Only IFSM Forward surge current: 100A
Maximum Instaneous Forward Voltage at 100A for Unidirectional Only
VF Maximum forward voltage drop: 3.5/5.0 V
Operating and Storage Temperature Range Tj. Tstg Operating Junction Temperature: -55 to +150℃
Breakdown Voltage V(BR) Breakdown Voltage: Min: 189V Max: 209V
Test Current at IT Test current: 1.0mA
Stand-Off Voltage Vwm Stand-Off Voltage: 170.0V
Max Reverse Leakage at Vwm IR Maximum reverse leakage current: 5μA
Max Peak Pulse Current IPPM Maximum peak pulse current: 5.7A
Max Clamping Voltage at IPPM VC 最大箝位电压:275.0V
Package: SMC/DO214-AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co., Ltd. |
| package instruction | R-PDSO-C2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY |
| Maximum breakdown voltage | 209 V |
| Minimum breakdown voltage | 189 V |
| Breakdown voltage nominal value | 199 V |
| Maximum clamping voltage | 275 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 3.5 V |
| JEDEC-95 code | DO-214AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| Maximum non-repetitive peak reverse power dissipation | 1500 W |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 6.5 W |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 170 V |
| Maximum reverse current | 5 µA |
| Reverse test voltage | 170 V |
| surface mount | YES |
| technology | AVALANCHE |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |
Popular Components