Rectifier Diode, Schottky, 30A, 45V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | LITEON |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.65 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 300 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 30 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 45 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
Popular Components