
PANJIT is a global IDM that offers a broad product portfolio including MOSFETs, Schottky diodes, SiC devices, bipolar junction transistors and bridges. The company aims to meet the needs of customers in various applications such as automotive, power, industrial, computing, consumer and communications. Their vision is to power the world with reliable quality, energy-efficient and efficient products, bringing a greener and smarter future to people. The company's core values include innovation, responsibility, customer-centricity, learning and growth, mutual trust and collaboration.
Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 300V V(BR)CEO, 1-Element, NPN, Silicon, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | PANJIT |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 300 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 40 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 50 MHz |

Popular Components