Rectangular Power Connector, 6 Contact(s), Female, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | FOXCONN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.433 inch |
| subject depth | 0.504 inch |
| body length | 0.701 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN-PB |
| Contact completed and terminated | TIN/LEAD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | IVORY |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.165 inch |
| Match contact row spacing | 0.165 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | POLARIZED LCK |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.5118 mm |
| Plating thickness | 100u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 10 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | POLYETHYLENE |
| Terminal length | 0.134 inch |
| Terminal pitch | 4.191 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 6 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |

Popular Components