Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Female, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | FOXCONN |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: RJ45 |
| Board mount options | SOLDER HOLDING POSTS |
| body width | 0.445 inch |
| subject depth | 0.591 inch |
| body length | 0.637 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Durability | 1000 Cycles |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 200000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | JM |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | POLYETHYLENE |
| Terminal length | 0.087 inch |
| Terminal pitch | 2.032 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |

Popular Components