Telecom and Datacom Connector, 32 Contact(s), Female, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Jack,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | FOXCONN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: RJ45, 4 PORTS, 8-POSITIONS EACH, PANEL MOUNTABLE, SHIELDED |
| Board mount options | COMPLIANT BOARDLOCK & PEGS |
| body width | 0.526 inch |
| subject depth | 0.622 inch |
| body length | 2.51 inch |
| Body/casing type | JACK |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD FLASH |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 1000 Cycles |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 2.78 N |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | JM |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of ports | 4 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | COPPER ALLOY |
| Terminal length | 0.1 inch |
| Terminal pitch | 2.032 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 32 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 5.3376 N |

Popular Components