
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.063W, 160000ohm, 50V, 15% +/-Tol, -200,200ppm/Cel, 0402,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | EVER OHMS TECHNOLOGY CO.,LTD. |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.3 mm |
| Package length | 1 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.5 mm |
| method of packing | Tape, Paper |
| Rated power dissipation(P) | 0.063 W |
| resistance | 160000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | CR0402(L,M,N) |
| size code | 0402 |
| technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient | -200,200 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Tolerance | 15% |
| Operating Voltage | 50 V |
Popular Components