Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 107000ohm, 200V, 1% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 1206,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TORCH ELECTRON |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Chi |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.55 mm |
| Package length | 3.1 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 1.55 mm |
| method of packing | TR, 7 Inch |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| resistance | 107000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | RC1206(1% TOL) |
| size code | 1206 |
| technology | METAL GLAZE/THICK FILM |
| Temperature Coefficient | -100,100 ppm/°C |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 200 V |
Popular Components