TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd. was established in 1975, and is continuously investing new equipment, developing new products and improving process with automatic equipment to fulfill customer satisfaction. TAI-TECH focuses on developing, manufacturing, and selling magnetic materials and inductive components. TAI-TECH’s flagship products include EMI Suppression Filters (multi-layered ferrite chip inductor): FCM (Bead Normal Type) /HCB (Bead High Current) /HFZ series (High Current Bead Low RDC), and more.
CAP,CERAMIC,39PF,3KVDC,5% -TOL,5% +TOL,NP0 TC CODE,-30,30PPM TC,1808 CASE
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | , 1808 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.000039 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Contact Factory For Other Size,Volt,Cap |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1.3 mm |
| length | 4.5 mm |
| Manufacturer's serial number | HVC1808(NP0,3KV) |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 3000 V |
| series | HVC1808(NP0,3KV ) |
| size code | 1808 |
| Temperature characteristic code | NP0 |
| Temperature Coefficient | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| width | 2 mm |

Popular Components