Telecom and Datacom Connector, 8 Contact(s), Female, Straight, Wire Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.327 inch |
| subject depth | 0.886 inch |
| body length | 0.46 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Cable type | FLAT |
| Connector type | TELECOM AND DATACOM CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact style | TELCOM, MODULAR |
| Dielectric withstand voltage | 125VAC V |
| Manufacturer's serial number | STD |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | BRASS |
| Termination type | WIRE |
| Total number of contacts | 8 |
Popular Components