
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 41.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, -50,50ppm/Cel, 0603
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | TR0603(F) |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.4 mm |
| Package length | 1.6 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.8 mm |
| method of packing | Tape, Paper |
| Rated power dissipation(P) | 0.063 W |
| resistance | 41.2 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | TR0603(F) |
| size code | 0603 |
| technology | THIN FILM |
| Temperature Coefficient | -50,50 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 50 V |
Popular Components