
Film Capacitor, Polyester, 0.015uF, 3517
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1214341972 |
| package instruction | , 3517 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.015 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER |
| high | 6.2 mm |
| length | 9 mm |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 400 V |
| series | CL25(630VDC)P7.5 |
| size code | 3517 |
| Terminal pitch | 7.5 mm |
| width | 4.2 mm |
Popular Components