
Parametric
View All
General Purpose Inductor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7343106799 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mainland China, Taiwan, Vietnam |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.1 |
| uppercase and lowercase codes | 4747 |
| structure | Rectangular |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.0648 Ω |
| Nominal inductance(L) | 33 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 8 mm |
| Package length | 12 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 12 mm |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| Maximum rated current | 3 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | ONE SURFACE |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 30% |
Popular Components