
Clipped Sine Output Oscillator, 12.5MHz Nom, ROHS COMPLIANT PACKAGE-6
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1125303109 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL |
| Ageing | 1 PPM/FIRST YEAR |
| Maximum control voltage | 2.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 5 ppm |
| frequency stability | 0.37% |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | TK |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 12.5 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 0.8 V |
| physical size | 14.3mm x 8.7mm x 5.2mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) |
Popular Components