Board Stacking Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.02 inch Pitch, Surface Mount Terminal, White Insulator, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1611084077 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 8.71 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.098 inch |
| subject depth | 0.049 inch |
| body length | 0.354 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 90 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 150VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | WHITE |
| insulator material | POLYETHYLENE |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.02 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Plating thickness | 10u inch |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 24 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |

Popular Components