Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.024 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Locking Mech, Ivory Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 303507289 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 8.4 |
| Other features | TAPE & REEL PACK,W/ METAL EAR |
| Board mount options | LOCATING POSTS |
| body width | 0.244 inch |
| subject depth | 0.139 inch |
| body length | 0.972 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 70 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 200VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| maximum insertion force | .8896 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | IVORY |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Plug contact pitch | 0.024 inch |
| Installation option 1 | LOCKING MECH |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.207 mm |
| Plating thickness | 5u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Guideline | UL |
| Terminal pitch | 0.6096 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 60 |
| Evacuation force-minimum value | .1112 N |

Popular Components