Processors - Application Specialized Applications Proc
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Processors - Application Specialized |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | PBGA-423 |
| Application | Application Processors |
| Core | ARM Cortex A8 |
| Number of Cores | 1 Core |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency | 600 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory | 16 kB |
| L1 Cache Data Memory | 16 kB |
| Operating Supply Voltage | 985 mV to 1.35 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Maximum Operating Temperature | + 90 C |
| Height | 0.96 mm |
| Length | 16 mm |
| Memory Type | L1/L2 Cache, ROM, SRAM |
| Width | 16 mm |
| Data RAM Size | 64 kB |
| Data ROM Size | 112 kB |
| Interface Type | 1-Wire, I2C, SPI, UART, USB |
| I/O Voltage | 1.8 V, 3 V |
| Instruction Type | Fixed/Floating Point |
| L2 Cache Instruction / Data Memory | 256 kB |
| Number of Timers/Counters | 12 x 32 bit |
| Processor Series | Sitara |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Watchdog Timers | Watchdog Timer |
| XOMAP3515BCUS | XOMAP3503BCBB | TMDXEVM3503 | XOMAP3503BCUS | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Processors - Application Specialized Applications Proc | 16-BIT, 38.4MHz, MIXED DSP, PBGA515, PLASTIC, FCBGA-515 | Development Boards & Kits - ARM OMAP35x Evaluation Module (EVM) | Processors - Application Specialized Applications Proc |