Mica Capacitors 150pF 300V 5% tol.
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | Mica Capacitors |
| Manufacturer | Cornell Dubilier |
| RoHS | Details |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Capacitance | 150 pF |
| Voltage Rating | 300 V |
| Tolerance | 5 % |
| Temperature Coefficient | - 20 PPM / C to + 100 PPM / C |
| Operating Temperature Range | - 55 C to + 200 C |
| Length | 7.92 mm |
| Width | 5.25 mm |
| Packaging | Reel |
| Capacitance - nF | 0.15 nF |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Product | Mica High Frequency Capacitors |
| Factory Pack Quantity | 500 |
| Type | SMT Clad RF Capacitors |
| Voltage Rating DC | 300 V |