Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 4700pF 50volts X8G 5%
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| Manufacturer | Murata |
| RoHS | Details |
| Capacitance | 4700 pF |
| Voltage Rating DC | 50 VDC |
| Dielectric | X8G |
| Tolerance | 5 % |
| Case Code - in | 0805 |
| Case Code - mm | 2012 |
| Height | 0.6 mm |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Termination | Conductive Epoxy |
| Product | Automotive MLCCs |
| Qualification | AEC-Q200 |
| Packaging | Reel |
| Packaging | Cut Tape |
| Packaging | MouseReel |
| Capacitance - nF | 4.7 nF |
| Capacitance - uF | 0.0047 uF |
| Class | Class 2 |
| Length | 2 mm |
| Package / Case | 0805 (2012 metric) |
| Factory Pack Quantity | 10000 |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Type | Surface Mount MLCC |
| Width | 1.25 mm |
| Unit Weight | 0.000335 oz |
