Enclosures, Boxes, u0026 Cases ABS, Economical Type 3.3x2.2x0.9" Black
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | Enclosures, Boxes, & Cases |
| Manufacturer | Hammond |
| RoHS | Details |
| Product | Enclosures |
| Type | With Cover Panel |
| Material | Plastic |
| Length | 4.34 in |
| Width | 2.08 in |
| IP Rating | IP54 |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Dimensions | 110.24 mm L x 52.84 mm W x 52.84 mm H |
| Length - in | 4.34 |
| Length - mm | 110.236 |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Width - in | 2.08 |
| Width - mm | 52.832 |
| Unit Weight | 1.600016 oz |

| 1591FLBK | 1591FLGY | |
|---|---|---|
| Description | Enclosures, Boxes, u0026 Cases ABS, Economical Type 3.3x2.2x0.9" Black | WiFi / 802.11 Development Tools |
| Product Category | Enclosures, Boxes, & Cases | Enclosures, Boxes, & Cases |
| Manufacturer | Hammond | Hammond |
| RoHS | Details | Details |
| Product | Enclosures | Enclosures |
| Type | With Cover Panel | With Cover Panel |
| Material | Plastic | Plastic |
| Length | 4.34 in | 4.34 in |
| Width | 2.08 in | 2.08 in |
| IP Rating | IP54 | IP54 |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | UL 94 V-0 |
| Length - in | 4.34 | 4.34 |
| Length - mm | 110.236 | 110.236 |
| Factory Pack Quantity | 1 | 1 |
| Width - in | 2.08 | 2.08 |
| Width - mm | 52.832 | 52.832 |
| Unit Weight | 1.600016 oz | 1.600016 oz |