DC Fans Axial/172x51mm Round 48VDC/40W/Ball/IP68
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | DC Fans |
| Manufacturer | ebm-papst |
| RoHS | Details |
| Type | Axial |
| Frame Dimensions - mm | 172 mm L x 51 mm W x 172 mm H |
| Operating Supply Voltage | 48 VDC |
| Airflow | 317.8 CFM |
| Speed | 4300 RPM |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 63 dBA |
| IP Rating | IP68 |
| Power Rating | 40 W |
| Housing Material | Aluminum |
| Termination Style | Wire Leads |
| Current Type | DC |
| Height | 172 mm |
| Length | 172 mm |
| Product | DC Fans |
| Size | 172 mm |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Width | 51 mm |
| Unit Weight | 2 lbs |
