Blowers Blower, 97x94x33mm 12VDC, Ball, PWM
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | Blowers |
| Manufacturer | DELTA |
| RoHS | Details |
| Type | Centrifugal |
| Current Type | DC |
| Operating Supply Voltage | 13.8 V |
| Airflow | 28.33 CFM |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 53.5 dBA |
| Speed | 3200 RPM |
| Power Rating | 8.28 W |
| Frame Dimensions - mm | 97.2 mm L x 33 mm W x 94.4 mm H |
| Housing Material | Plastic |
| Termination Style | Wire Leads |
| Packaging | Bulk |
| Height | 94.4 mm |
| Length | 97.2 mm |
| Pressure Type | 0.947 in H2O |
| Product | Blowers |
| Size | 97 mm |
| Factory Pack Quantity | 56 |
| Width | 33 mm |
