AC SERIES, QUAD 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERAMIC, FP-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-GDFP-F48 |
| length | 15.748 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 4 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 11.8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.05 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 9.652 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| SN54AC16244WD | SN54AC16244WDR | |
|---|---|---|
| Description | AC SERIES, QUAD 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERAMIC, FP-48 | AC SERIES, QUAD 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP48, CERAMIC, FP-48 |
| Parts packaging code | DFP | DFP |
| package instruction | DFP, | DFP, |
| Contacts | 48 | 48 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| series | AC | AC |
| JESD-30 code | R-GDFP-F48 | R-GDFP-F48 |
| length | 15.748 mm | 15.748 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 4 | 4 |
| Number of functions | 4 | 4 |
| Number of ports | 2 | 2 |
| Number of terminals | 48 | 48 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK |
| propagation delay (tpd) | 11.8 ns | 11.8 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.05 mm | 3.05 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 0.635 mm | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 9.652 mm | 9.652 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 |