IC F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, QCC20, LCC-20, Bus Driver/Transceiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | ON Semiconductor |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | LCC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | X-XQCC-N20 |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| Base Number Matches | 1 |
| 54F242M/B2AJC | 54F242/BCAJC | 54F242/BDAJC | JM38510/34801BDA | JM38510M/34801B2A | JM38510/34801BCA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, QCC20, LCC-20, Bus Driver/Transceiver | F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDFP14, CERAMIC, FLAT-14 | IC F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDFP14, CERAMIC, FLAT-14, Bus Driver/Transceiver | IC F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, QCC20, LCC-20, Bus Driver/Transceiver | F/FAST SERIES, 4-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 |
| Parts packaging code | QLCC | DIP | DFP | DFP | QLCC | DIP |
| package instruction | LCC-20 | DIP, | DFP, | DFP, | QCCN, | DIP, |
| Contacts | 20 | 14 | 14 | 14 | 20 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | X-XQCC-N20 | R-CDIP-T14 | R-CDFP-F14 | R-CDFP-F14 | X-XQCC-N20 | R-CDIP-T14 |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 14 | 14 | 14 | 20 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN | DIP | DFP | DFP | QCCN | DIP |
| Package shape | UNSPECIFIED | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 | MIL-M-38510 | MIL-M-38510 | MIL-M-38510 |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | YES | YES | NO |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL |
| Maker | ON Semiconductor | - | - | ON Semiconductor | ON Semiconductor | ON Semiconductor |