Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 45V V(RRM), Silicon, DO-214AB, DO-214AB, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| Parts packaging code | DO-214AB |
| package instruction | DO-214AB, 2 PIN |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW FORWARD VOLTAGE |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 0.52 V |
| JEDEC-95 code | DO-214AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 350 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 8 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 45 V |
| Maximum reverse current | 2000 µA |
| surface mount | YES |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |
| LSM845J | LSM845J/TR13 | LSM845JE3 | LSM845JE3/TR13 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 45V V(RRM), Silicon, DO-214AB, DO-214AB, 2 PIN | DIODE SCHOTTKY 45V 8A DO214AB | Rectifier Diode, Schottky, 1 Element, 8A, 45V V(RRM), | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 8A, 45V V(RRM), Silicon, DO-214AB, DO-214AB, 2 PIN |
| Maker | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | compliant |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | conform to | - |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 350 A | - | 350 A | 350 A |
| Number of components | 1 | - | 1 | 1 |
| Maximum output current | 8 A | - | 8 A | 8 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 45 V | - | 45 V | 45 V |
| surface mount | YES | - | YES | YES |
| technology | SCHOTTKY | - | SCHOTTKY | SCHOTTKY |