Connector Accessory, Contact, Brass
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cinch Connectivity Solutions |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Certification | UL |
| Assembly name | CONTACT |
| Connector bracket type | CONNECTOR ACCESSORY |
| Contactor design | MACH OR LOOSE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact resistance | 2.7 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| designed usage | SIGNAL |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | 330-5391-000 |
| Material | BRASS |
| Installation method | STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current | 5 A |
| Rated voltage (AC) | 1250 V |
| Terminal type | CRIMP |
| Base Number Matches | 1 |