
Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 10.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 13.97 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 650 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| perspective | 55 deg |
| Base Number Matches | 1 |

| 5315F1 | 5310F7 | 5312F1 | 5310F1 | 5315F5 | 5315F7 | 5312F5 | 5312F7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Red, Diffused, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2 | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Green, Diffused, T-1, 3mm, | Single Color LED, Yellow, Diffused, T-1, 3mm, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | RED | YELLOW | RED | RED | GREEN | YELLOW | GREEN | YELLOW |
| color@wavelength | Red | Yellow | Red | Red | Green | Yellow | Green | Yellow |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 10.0 mcd | 6.3 mcd | 10.0 mcd | 10.0 mcd | 7.0 mcd | 6.3 mcd | 7.0 mcd | 6.3 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 13.97 mm | 14.732 mm | 20.574 mm | 14.732 mm | 13.97 mm | 13.97 mm | 20.574 mm | 20.574 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 650 nm | 585 nm | 650 nm | 650 nm | 562 nm | 585 nm | 562 nm | 585 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| perspective | 55 deg | 55 deg | 55 deg | 55 deg | 55 deg | - | 55 deg | 55 deg |