
Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 0.4A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A |
| Fusing characteristics | MEDIUM TIME LAG |
| body width | 4 mm |
| body height | 8 mm |
| Body length or diameter | 8.5 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE |
| Fuse size | TE5 |
| Joule integral nominal | |
| Installation features | THROUGH HOLE |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| method of packing | AMMO PACK; TAPE AND REEL |
| physical size | 8.5mm x 4mm x 8mm |
| Rated breaking capacity | 50 A |
| Rated current | 0.4 A |
| Rated voltage | 65 V |
| Rated voltage (AC) | 65 V |
| Rated voltage (DC) | 65 V |
| Guideline | UL |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | PIN WIRE |
| Base Number Matches | 1 |

| 3980400000 | 3981125000 | 3980630000 | 3981315000 | 3981100000 | 3980800000 | 3981400000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 0.4A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 1.25A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 0.63A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 3.15A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 1A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 0.8A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | Electric Fuse, Medium Time Lag Blow, 4A, 65VAC, 65VDC, 50A (IR), Through Hole, TE5, HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT | HALOGEN FREE AND ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A | RATED BREAKING CAPACITY AT 65 VDC: 50 A |
| Fusing characteristics | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG | MEDIUM TIME LAG |
| body width | 4 mm | 4 mm | 4 mm | 4 mm | 4 mm | 4 mm | 4 mm |
| body height | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Body length or diameter | 8.5 mm | 8.5 mm | 8.5 mm | 8.5 mm | 8.5 mm | 8.5 mm | 8.5 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE | ELECTRIC FUSE |
| Fuse size | TE5 | TE5 | TE5 | TE5 | TE5 | TE5 | TE5 |
| Joule integral nominal | - | 2 J | - | 23 J | 1 J | - | 40 J |
| Installation features | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE | THROUGH HOLE |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| method of packing | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL | AMMO PACK; TAPE AND REEL |
| physical size | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm | 8.5mm x 4mm x 8mm |
| Rated breaking capacity | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A | 50 A |
| Rated current | 0.4 A | 1.25 A | 0.63 A | 3.15 A | 1 A | 0.8 A | 4 A |
| Rated voltage | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V |
| Rated voltage (AC) | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V |
| Rated voltage (DC) | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V | 65 V |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal shape | PIN WIRE | PIN WIRE | PIN WIRE | PIN WIRE | PIN WIRE | PIN WIRE | PIN WIRE |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |