
Single Color LED, High Intensity White, Untinted Nondiffused, T-1 3/4, 5mm, PLASTIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | PLASTIC PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| color | HIGH INTENSITY WHITE |
| color@wavelength | White |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 4 V |
| JESD-609 code | e1 |
| Lens type | UNTINTED NONDIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 4850.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.71 mm |
| method of packing | BULK |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 15 deg |
| Base Number Matches | 1 |
