
RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.031A (COIL), 4.5VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | CII |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 13 weeks 1 day |
| Other features | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL |
| body width | 7.2 mm |
| body height | 9.9 mm |
| Body length or diameter | 14.6 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.031 A |
| Coil operating voltage (DC) | 9.8 V |
| Coil power | 140 mW |
| Coil release voltage (DC) | 0.45 V |
| Coil resistance | 145 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 4.5 V |
| Nominal coil voltage | 4.5 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 62.5VA@250VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A |
| Maximum contact current (DC) | 5 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 60W@220VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 5A@220VDC |
| Contact resistance | 50 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 220 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 1500 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms |
| Electrical life | 200000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Nickel |
| End contact plating | GOLD |
| Maximum input power | 60 W |
| Input switching control type | Random |
| Maximum insertion loss | -0.02 dB |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Maximum isolation | -39 dB |
| Manufacturer's serial number | 1393789 |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of terminals | 10 |
| operating hours | 7 ms |
| Maximum operating frequency | 900 MHz |
| Minimum operating frequency | 100 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | 10 |
| method of packing | BOX; TAPE AND REEL |
| physical size | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm |
| Guideline | UL |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay style | 2 FORM C |
| Relay function | DPDT |
| Relay type | RF RELAY |
| release time | 9 ms |
| seal | IP67/RT3 |
| surface mount | NO |
| switching time | 16 ms |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.4 |
| weight | 2.8 g |
| Base Number Matches | 1 |

| 4-1393789-8 | 4-1393789-3 | 4-1393789-7 | 4-1393789-4 | 4-1393789-6 | PCF2512-13-57R6BI | V23079D2002B301 | V23079D1006B301 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.031A (COIL), 4.5VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.028A (COIL), 5VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.047A (COIL), 3VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.023A (COIL), 6VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.016A (COIL), 9VDC (COIL), 140mW (COIL), 5A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, 60W (RF INPUT), SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT | Fixed Resistor, Thin Film, 0.5W, 57.6ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 5ppm/Cel, Surface Mount, 2512, CHIP | V23079D2002B301 | RF RELAY, DPDT, MOMENTARY, 0.016A (COIL), 9VDC (COIL), 140mW (COIL), 2A (CONTACT), 220VDC (CONTACT), 900MHz, SURFACE MOUNT-STRAIGHT, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | CHIP | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | PRECISION | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL | RELEASE TIME WITH DIODE IN PARALLEL |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | PANEL MOUNT | PANEL MOUNT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT-STRAIGHT | PANEL MOUNT |
| Number of terminals | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 2 | 10 | 10 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C |
| method of packing | BOX; TAPE AND REEL | TR | TR | BOX; TAPE AND REEL | BOX; TAPE AND REEL | TR, Embossed Plastic | TAPE AND REEL | TR |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | YES | NO | NO |
| Brand Name | CII | CII | CII | CII | CII | - | - | - |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | - | - | - |
| body width | 7.2 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | 7.2 mm | - | 7.5 mm | 7.2 mm |
| body height | 9.9 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | 9.9 mm | - | 9.9 mm | 10.4 mm |
| Body length or diameter | 14.6 mm | 14.6 mm | 14.6 mm | 14.6 mm | 14.6 mm | - | 15 mm | 14.5 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.031 A | 0.028 A | 0.047 A | 0.023 A | 0.016 A | - | 0.023 A | 0.016 A |
| Coil operating voltage (DC) | 9.8 V | 10.9 V | 6.5 V | 13 V | 19.6 V | - | 4.5 V | 6.75 V |
| Coil power | 140 mW | 602 mW | 150 mW | 140 mW | 140 mW | - | 140 mW | 140 mW |
| Coil release voltage (DC) | 0.45 V | 0.5 V | 0.3 V | 0.6 V | 0.9 V | - | 0.45 V | 0.9 V |
| Coil resistance | 145 Ω | 178 Ω | 64 Ω | 257 Ω | 578 Ω | - | 257 Ω | 578 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 4.5 V | 5 V | 3 V | 6 V | 9 V | - | 6 V | 9 V |
| Nominal coil voltage | 4.5 V | 5 V | 3 V | 6 V | 9 V | - | 6 V | 9 V |
| Coil/Input Power Type | DC | DC | DC | DC | DC | - | DC | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 62.5VA@250VAC | 62.5VA@250VAC | 62.5VA@250VAC | 62.5VA@250VAC | 62.5VA@250VAC | - | 62.5VA@250VAC | 62.5VA@250VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 5A@250VAC | 5A@250VAC | 5A@250VAC | 5A@250VAC | 5A@250VAC | - | 2A@250VAC | 2A@250VAC |
| Maximum contact current (AC) | 5 A | 2 A | 2 A | 5 A | 5 A | - | 2 A | 2 A |
| Maximum contact current (DC) | 5 A | 2 A | 2 A | 5 A | 5 A | - | 2 A | 2 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 60W@220VDC | 60W@220VDC | 60W@220VDC | 60W@220VDC | 60W@220VDC | - | 60W@220VDC | 60W@220VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 5A@220VDC | 5A@220VDC | 5A@220VDC | 5A@220VDC | 5A@220VDC | - | 2A@220VDC | 2A@220VDC |
| Contact resistance | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | 50 mΩ | - | 50 mΩ | 50 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | 250 V | - | 250 V | 250 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 220 V | 220 V | 220 V | 220 V | 220 V | - | 220 V | 220 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC | - | AC/DC | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms | 1500 Vrms | - | 1500 Vrms | 1500 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms | 1000 Vrms | - | 1000 Vrms | 1000 Vrms |
| Electrical life | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) | - | 200000 Cycle(s) | 200000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Nickel | SILVER NICKEL | SILVER NICKEL | Silver Nickel | Silver Nickel | - | Silver Nickel | SILVER NICKEL |
| End contact plating | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | - | GOLD | GOLD |
| Maximum input power | 60 W | 60 W | 60 W | 60 W | 60 W | - | - | - |
| Input switching control type | Random | Random | Random | Random | Random | - | Random | Random |
| Maximum insertion loss | -0.02 dB | -0.02 dB | -0.02 dB | -0.02 dB | -0.02 dB | - | -0.27 dB | -0.27 dB |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | - | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Maximum isolation | -39 dB | -39 dB | -39 dB | -39 dB | -39 dB | - | -20.7 dB | -20.7 dB |
| operating hours | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms | - | 8 ms | 8 ms |
| Maximum operating frequency | 900 MHz | 900 MHz | 900 MHz | 900 MHz | 900 MHz | - | 900 MHz | 900 MHz |
| Minimum operating frequency | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz | - | 100 MHz | 100 MHz |
| PCB hole count | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | - | 10 | - |
| physical size | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm | 14.6mm x 7.2mm x 9.9mm | - | 15mm X 7.5mm X 9.9mm | 15mm X 7.5mm X 10.4mm |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | - | CSA; UL | CSA; UL |
| Relay action | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | - | MOMENTARY | MOMENTARY |
| Relay style | 2 FORM C | 2 FORM C | 2 FORM C | 2 FORM C | 2 FORM C | - | 2 FORM C | 2 FORM C |
| Relay function | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT | - | DPDT | DPDT |
| Relay type | RF RELAY | RF RELAY | RF RELAY | RF RELAY | RF RELAY | - | RF RELAY | RF RELAY |
| release time | 9 ms | 9 ms | 9 ms | 9 ms | 9 ms | - | 9 ms | 9 ms |
| seal | IP67/RT3 | IP67/RT3 | IP67/RT3 | IP67/RT3 | IP67/RT3 | - | IP67 | IP67 |
| switching time | 16 ms | 16 ms | 16 ms | 16 ms | 16 ms | - | 17 ms | 17 ms |
| Termination type | SOLDER | SOLDER/QUICK CONNECT | SOLDER/QUICK CONNECT | SOLDER | SOLDER | - | SOLDER | SOLDER/QUICK CONNECT |
| voltage standing wave ratio | 1.4 | 1.4 | 1.4 | 1.4 | 1.4 | - | 1.4 | 1.4 |
| weight | 2.8 g | 2.8 g | 2.8 g | 2.8 g | 2.8 g | - | 2.8 g | 2.8 g |