ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, Word Access, CDIP18, CERAMIC, DIP-18
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T18 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 2.34% |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 45 MHz |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9326201MVA | |
|---|---|
| Description | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, 1 Channel, Parallel, Word Access, CDIP18, CERAMIC, DIP-18 |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-GDIP-T18 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 2.34% |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 45 MHz |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |