Smart/Normal 7 Seg Numeric LED Display, High Efficiency Red, 10.9mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | HIGH EFFICIENCY RED |
| Configuration | COMMON ANODE, 1 DIGIT WITH DECIMAL POINT |
| Display height | 10.9 mm |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY |
| Base Number Matches | 1 |