CABLE TERMINATED, MALE, SMA CONNECTOR, CRIMP, PLUG
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 4001079605 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | APPLICABLE CABLES: RG-55/U; RG-142; RG-223; RG-400, CAPTIVE CONTACT |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF SMA CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD OVER NICKEL |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.25 dB |
| insulator material | POLYTETRAFLUORO ETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 12.4 GHz |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | CRIMP |
| voltage standing wave ratio | 1.4 |