T-1 3/4 SINGLE COLOR LED, HIGH EFFICIENCY RED, 5 mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | HIGH EFFICIENCY RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.0075 A |
| Maximum forward voltage | 2.2 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | RED DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.64 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 635 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 35 deg |
| Base Number Matches | 1 |
| HLMP-4700 | HLMP-1700 | HLMP-1719 | HLMP-1790 | HLMP-4719 | HLMP-4740 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | T-1 3/4 SINGLE COLOR LED, HIGH EFFICIENCY RED, 5 mm | T-1 SINGLE COLOR LED, HIGH EFFICIENCY RED, 3.1 mm | T-1 SINGLE COLOR LED, YELLOW, 3.1 mm | T-1 SINGLE COLOR LED, GREEN, 3.1 mm | T-13/4 (5 mm), T-1 (3 mm), Low Current LED Lamps | T-1 3/4 SINGLE COLOR LED, GREEN, 5 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| color | HIGH EFFICIENCY RED | HIGH EFFICIENCY RED | YELLOW | HIGH EFFICIENCY GREEN | YELLOW | HIGH EFFICIENCY GREEN |
| color@wavelength | Red | Red | Yellow | Gree | Yellow | Gree |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.0075 A | 0.0075 A | 0.0075 A | 0.0075 A | 0.0075 A | 0.0075 A |
| Maximum forward voltage | 2.2 V | 2.2 V | 2.7 V | 2.2 V | 2.7 V | 2.2 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Lens type | RED DIFFUSED | RED DIFFUSED | DIFFUSED | GREEN DIFFUSED | DIFFUSED | GREEN DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 2 mcd | 2 mcd | 2 mcd | 2 mcd | 2 mcd | 3 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.64 mm | 4.5 mm | 4.5 mm | 4.5 mm | 8.64 mm | 8.64 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 635 nm | 635 nm | 585 nm | 565 nm | 585 nm | 565 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 5 mm | 5 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 3/4 | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 35 deg | 50 deg | 50 deg | 50 deg | 35 deg | 35 deg |
| Base Number Matches | 1 | - | 1 | 1 | - | 1 |
| Maker | - | QT Optoelectronics | QT Optoelectronics | QT Optoelectronics | QT Optoelectronics | QT Optoelectronics |