Switching Controller, Voltage-mode, 1A, 700kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | CHERRY |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Maximum input voltage | 3.465 V |
| Minimum input voltage | 3.135 V |
| Nominal input voltage | 3.3 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 2.55 mA |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 700 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

| CS-51033N8 | CS-51033D8 | CS-51033DR8 | |
|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Voltage-mode, 1A, 700kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8, | Switching Controller, Voltage-mode, 1A, 700kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8, | Switching Controller, Voltage-mode, 1A, 240kHz Switching Freq-Max, PDSO8, 0.150 INCH, SO-8 |
| Maker | CHERRY | CHERRY | CHERRY |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Maximum input voltage | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V |
| Minimum input voltage | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V |
| Nominal input voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 700 kHz | 700 kHz | 240 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | SOP8,.25 | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Maximum supply current (Isup) | 2.55 mA | 2.55 mA | - |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |