3A SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP20, PLASTIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | RESONANT CONTROL |
| Maximum input voltage | 20 V |
| Minimum input voltage | 11 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.325 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | PHASE-SHIFT |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| UC3877N | UC3878DWPTR | UC3877DWP | UC1876J | UC1876J883B | UC2878N | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 3A SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP20, PLASTIC, DIP-20 | 3A SWITCHING CONTROLLER, 1000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO28, BATWING, SOIC-28 | 3A SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO28, PLASTIC, SOIC-28 | 3A SWITCHING CONTROLLER, 1000kHz SWITCHING FREQ-MAX, CDIP20, HERMETIC SEALED, CERDIP-20 | IC,SMPS CONTROLLER,CURRENT/VOLTAGE,BIPOLAR,DIP,20PIN,CERAMIC | 3A SWITCHING CONTROLLER, 1000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP20, DIP-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | PLASTIC, DIP-20 | SOIC-28 | PLASTIC, SOIC-28 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | unknown | not_compliant | _compli |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | CURRENT/VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-GDIP-T20 | R-XDIP-T20 | R-PDIP-T20 |
| Number of terminals | 20 | 28 | 28 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| Maximum output current | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 0.5 A | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | HSOP | HSOP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | SOP28,.4 | SOP28,.4 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | NO | NO |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 1000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | SOIC | DIP | - | DIP |
| Contacts | 20 | 28 | 28 | 20 | - | 20 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 |
| Other features | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE | CAN ALSO WORK IN CURRENT MODE | - | CAN ALSO BE CONFIGURED IN CURRENT MODE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | - | SWITCHING CONTROLLER |
| Control Technology | RESONANT CONTROL | RESONANT CONTROL | RESONANT CONTROL | RESONANT CONTROL | - | RESONANT CONTROL |
| Maximum input voltage | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | - | 20 V |
| Minimum input voltage | 11 V | 11 V | 11 V | 11 V | - | 11 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | - | 12 V |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 |
| length | 24.325 mm | 17.905 mm | 17.9 mm | - | - | 24.325 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 220 | 220 | - | - | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.64 mm | 2.65 mm | - | - | 5.08 mm |
| Switch configuration | PHASE-SHIFT | PHASE-SHIFT | PHASE-SHIFT | PHASE-SHIFT | - | PHASE-SHIFT |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | - | - | 7.62 mm |