MULTIFUNCTION PERIPHERAL, PQFP80, PLASTIC, TQFP-80
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | STMicroelectronics |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | LQFP, QFP80,.64SQ |
| Contacts | 80 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum access time | 7e-8 ns |
| Other features | 64K X 16 REPROGRAMMABLE EPROM; GENERAL PURPOSE ZPLD, DECODING ZPLD & PERIPHERAL ZPLD |
| Address bus width | 16 |
| boundary scan | NO |
| Bus compatibility | 8031; 80196; 80196SP; 80186; 68HC11; 68HC16; 68330; 68331; 68340; 68302; 16000; Z80; Z8 |
| maximum clock frequency | 50 MHz |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G80 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 14 mm |
| Number of I/O lines | 40 |
| Number of terminals | 80 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP80,.64SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 512 |
| ROM size (bits) | 1024 Bits |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| Maximum standby current | 0.00002 A |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| UV erasable | N |
| width | 14 mm |
| Base Number Matches | 1 |