Decoder/Driver, 54 Series, Inverted Output, TTL, CDIP16, CERAMIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | 54 |
| Input adjustment | STANDARD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 50 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Base Number Matches | 1 |

| 54145DMQB | 54145FMQB | 74145FC | 74145DC | 74145PC | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Decoder/Driver, 54 Series, Inverted Output, TTL, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | Decoder/Driver, 54 Series, Inverted Output, TTL, CDFP16, FP-16 | Decoder/Driver, TTL, CDFP16, | Decoder/Driver, TTL, CDIP16, | Decoder/Driver, TTL, PDIP16, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 | DFP, FL16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | compliant | unknown |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 | R-CDFP-F16 | R-XDFP-F16 | R-XDIP-T16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DFP | DFP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | FL16,.3 | FL16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 250 | 250 | 250 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 | 30 | 30 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Maker | - | Fairchild | - | Fairchild | Fairchild |
| Is it lead-free? | - | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Humidity sensitivity level | - | - | 2A | 2A | 2A |