IC,COUNTER,UP,DECADE,ALS-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Counting direction | UP |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 35000000 Hz |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| DM54ALS162BJ | DM54ALS161BJ | DM54ALS160BJ | DM54ALS163BJ | DM74ALS160BM | DM74ALS160BN | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC,COUNTER,UP,DECADE,ALS-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC | IC ALS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16, Counter | IC,COUNTER,UP,DECADE,ALS-TTL,DIP,16PIN,CERAMIC | IC ALS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP BINARY COUNTER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16, Counter | IC ALS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP DECADE COUNTER, PDSO16, 0.150 INCH, PLASTIC, SOIC-16, Counter | IC ALS SERIES, SYN POSITIVE EDGE TRIGGERED 4-BIT UP DECADE COUNTER, PDIP16, PLASTIC, DIP-16, Counter |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP | UP | UP |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-XDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | DECADE COUNTER | BINARY COUNTER | DECADE COUNTER | BINARY COUNTER | DECADE COUNTER | DECADE COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 35000000 Hz | 22000000 Hz | 22000000 Hz | 35000000 Hz | 40000000 Hz | 40000000 Hz |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | - |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | SOP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | SOP16,.25 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |
| package instruction | - | CERAMIC, DIP-16 | - | CERAMIC, DIP-16 | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 |
| Other features | - | TCO OUTPUT | - | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT | TCO OUTPUT |
| series | - | ALS | - | ALS | ALS | ALS |
| length | - | 19.43 mm | - | 19.43 mm | 9.9 mm | 21.755 mm |
| Load capacitance (CL) | - | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Number of digits | - | 4 | - | 4 | 4 | 4 |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum supply current (ICC) | - | 21 mA | - | 21 mA | 21 mA | 21 mA |
| propagation delay (tpd) | - | 20 ns | - | 25 ns | 20 ns | 20 ns |
| Maximum seat height | - | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 1.75 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | - | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | - | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | - | POSITIVE EDGE | - | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| width | - | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| minfmax | - | 25 MHz | - | 35 MHz | 40 MHz | 40 MHz |