Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Hole .087-.098, Black Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Bel Fuse |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | LATCH, PLASTIC |
| body width | 0.256 inch |
| subject depth | 0.544 inch |
| body length | 1.302 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V |
| maximum insertion force | .834 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | IDH |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation option 1 | HOLE .087-.098 |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | 4 RIBS (2L,2R) |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Total number of contacts | 26 |
| Evacuation force-minimum value | .556 N |
| Base Number Matches | 1 |
| IDH26-509-01 | IDH50-101-01 | |
|---|---|---|
| Description | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Hole .087-.098, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Hole .087-.098, Black Insulator, Receptacle, |
| Maker | Bel Fuse | Bel Fuse |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| Other features | LATCH, PLASTIC | NONE |
| body width | 0.256 inch | 0.256 inch |
| subject depth | 0.544 inch | 0.544 inch |
| body length | 1.302 inch | 1.902 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ | 15 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V | 500VDC V |
| maximum insertion force | .834 N | .834 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK |
| insulator material | POLYESTER | GLASS FILLED POLYESTER |
| Manufacturer's serial number | IDH | IDH |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation option 1 | HOLE .087-.098 | HOLE .087-.098 |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch |
| polarization key | 4 RIBS (2L,2R) | 4 RIBS (2L,2R) |
| Rated current (signal) | 0.5 A | 0.5 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Total number of contacts | 26 | 50 |
| Evacuation force-minimum value | .556 N | .556 N |