ACT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Control type | ENABLE LOW/HIGH |
| series | ACT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 24.51 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns |
| propagation delay (tpd) | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 54ACTQ241J-QMLV | 5962-9218501V2A | 54ACTQ241E-QMLV | 5962-9218501VRA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | ACT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20 | ACT SERIES, OCTAL 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, LCC-20 | ACT SERIES, DUAL 4-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | ACT SERIES, OCTAL 1-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20 |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | QCCN, LCC20,.35SQ | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | compliant | unknown |
| Control type | ENABLE LOW/HIGH | ENABLE LOW/HIGH | ENABLE LOW/HIGH | ENABLE LOW/HIGH |
| series | ACT | ACT | ACT | ACT |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 |
| length | 24.51 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 24.51 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A | 0.024 A |
| Number of digits | 4 | 1 | 4 | 1 |
| Number of functions | 2 | 8 | 2 | 8 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | QCCN | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 | LCC20,.35SQ | LCC20,.35SQ | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns |
| propagation delay (tpd) | 8 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V | MIL-PRF-38535 Class V |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | - | e0 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn63Pb37) | TIN LEAD | - | TIN LEAD |