Inverter, 8098 Series, 6-Func, 2-Input, TTL, PDIP16, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | 8098 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| length | 19.304 mm |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 17 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| DM8098N | |
|---|---|
| Description | Inverter, 8098 Series, 6-Func, 2-Input, TTL, PDIP16, DIP-16 |
| Maker | Rochester Electronics |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | 8098 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| length | 19.304 mm |
| Logic integrated circuit type | INVERTER |
| Number of functions | 6 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 17 ns |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |