PIN Photodiode
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Infineon |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | HIGH RELIABILITY, LOW NOISE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum dark power | 2 nA |
| Infrared range | YES |
| JESD-609 code | e0 |
| Nominal photocurrent | 0.025 mA |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | PIN PHOTODIODE |
| peak wavelength | 950 nm |
| Maximum response time | 4e-7 s |
| Minimum reverse breakdown voltage | 32 V |
| Maximum reverse voltage | 20 V |
| Semiconductor material | Silicon |
| shape | ROUND |
| size | 5.85 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 |