300kHz 10-Bit A/D Converter with Refrence and T/H
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Maxim |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP24,.4 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Maximum analog input voltage | 5 V |
| Minimum analog input voltage | -5 V |
| Maximum conversion time | 2.5 µs |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 15.4 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.098% |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of analog input channels | 1 |
| Number of digits | 10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output bit code | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, 8 BITS |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP24,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 240 |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.3 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum slew rate | 45 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 20 |
| width | 7.5 mm |