
Silicon epitaxial planar type
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Panasonic |
| Parts packaging code | SC-79 |
| package instruction | R-PDSO-F3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-F3 |
| JESD-609 code | e6 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 500 A |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 0.1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 80 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.01 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
