AC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | AC |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.51 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 16.5 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 5962-9217901MRX | 5962-9217901MRA | |
|---|---|---|
| Description | AC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | AC SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 |
| package instruction | DIP, | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| series | AC | AC |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | R-GDIP-T20 |
| length | 24.51 mm | 24.51 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 16.5 ns | 16.5 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 |